Everest 23



Začetek zgodbe ...

Da so gore nekaj resnično veličastnega in so namenjene le najbolj pogumnim sem spoznal, ko mi je bilo vsega pet let. Naša družinica se je takrat povzpela na najvišjo goro v Sloveniji, na Triglav. 

Kljub temu, da so me kratkonogega in mlečnozobega hribovca vsi planinci spodbujali in mi na vrhu čestitali nepoznani ljudje, pa se pravega pomena svojega dejanja takrat še nisem zavedal. Spoznanje je sledilo nekaj dni pozneje, ko sem, ravno zaradi omenjenega vzpona z zamudo prvič vstopil v vrtec. 

Pozneje moja najljubša vzgojiteljica Marička me je vzdignila visoko na stol in svojim novim prijateljem sem pripovedoval o svojem podvigu. Marička, velika ljubiteljica gora me je povzdignila tako visoko, da sem se počutil neizmerno pogumnega in ponosnega. V očeh prijateljev iz skupine sem gotovo postal
nadzemni junak.  

Trdno sem se odločil, da moram tak podvig še ponoviti.


Letos bom dopolnil šestdeset let in čas je da se podam še najvišji gori na svetu na proti.

Mt. Everest

Mt. Everest je z 8848m najvišja gora na svetu. Od leta 1953 ko sta kot prva zemljana na njegov vrh stopila Edmund Hillary in Tenzing Norgay so se na gori vrstili vedno novi in novi rekordi. Kot prva sta vrh brez pomoči dodatnega kisika dosegla Reinhold Messner in Peter Habeler. Najstarejši plezalec na vrhu brez dodatnega kisika je italijanski gorski vodnik Abale Blanc, ki je ob svojem vzponu leta 2010 štel 55 let.

Slovenski alpinizem

Slovenski alpinizem ima bogato tradicijo in posebno mesto v mednarodni javnosti. Slovenski alpinisti smo svoje sledi pustili v vseh najpomembnejših gorah in stenah evropskih in svetovnih gorstev. Tudi na najvišji gori na svetu, 8848m visokem Mt. Everestu, se Slovenci ponašamo z rekordi. Prvenstvena smer po Z grebenu, preplezana leta 1979 (takrat še v okviru Jugoslavije) še danes velja za najtežjo smer na vrh sveta. Leta 2000 je Davo Karničar kot prvi zemljan opravil neprekinjen smučarski spust z vrha do baze.

V okviru takratne odprave sta na vrhu stala tudi dva člana Koroškega alpinističnega kluba (Matej Flis takrat star 22 let in 140 dni je še danes najmlajši Slovenec, ki je stopil na vrh Mt. Everesta). Kot prvi zakonski par na vrhu sta bila Andrej in Marija Štremfelj. Skupno je do danes na vrh Everesta stopilo 18 Slovencev. Brez pomoči dodatnega kisika Pavle Kozjek (star 38 let) in Roman Benet (star 45 let). Najstarejši Slovenec na vrhu je Tomaž Roter (45 let), ki je bil na vrhu starejši ob Beneta za približno dva meseca.


O meni ...


Rojen 1.10.1963 v gorniški družini. V najstniških letih sem se pričel ukvarjati z alpinizmom, in postal tudi alpinistični inštruktor. 

Do danes sem opravil približno 500 vzponov v stenah Alp, Dolomitov, Andov, Patagonije, Kirgizije, Tien Šana, Karakoruma in Indijske ter Nepalske Himalaje. Med vzponi so tudi številne prvenstvene smeri.



Leta 2012 smo člani Koroškega alpinističnega kluba organizirali regijsko odpravo na 8051m visoki Broad peak. Pet članov, med tudi jaz, se nas je brez pomoči šerp in uporabe dodatnega kisika povzpelo na vrh. O tej odpravi sem napisal knjigo Sanje – Koroška 8000.


Za mano je tudi uspešna poslovna pot. Kot dolgoletni direktor največjega koroškega podjetja sem za izredne gospodarske dosežke dobil nagrado Gospodarske zbornice Slovenije, prejel sem nagrado Ambasador znanj, ki jo podeljuje Life learning academia, Nagrado Občine Ravne na Koroškem, bil sem Predsednik Koroške gospodarske zbornice, Član komisije za nagrade Gospodarske zbornice Slovenije, …

Kljub temu, da bom v letu 2023 dopolnil šestdeset let ostajam alpinistično aktiven. V septembru 2022 sem se udeležil odprave na osmo najvišjo goro na svetu Manaslu. Slabo vreme in številni plazovi niso dovolili varnega vzpona na vrh.







Komentarji

Priljubljene objave iz tega spletnega dnevnika

Everest 23 - Druga aklimatizacijska rotacija.

Da ne bo (preveč) zeblo!